Lütfiye Yazan

 

1959 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi (K.T.Y.Ö.O.) Resim bölümünden 1981 yılında mezun oldu. MEB bünyesindeki okullarda Resim, Grafik Tasarım ve Ayakkabı Tasarım öğretmeni olarak çalıştı.Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Resim İhtisas Komisyonu, Ders Kitaplarını Resimleme ve T.T.K.B. Yayın Kültür Dairesi’nde Ders Kitaplarının Resimlerini İnceleme Komisyonu üyesi olarak çalıştı. Uluslararası ayakkabı tasarım diploma ve sertifikası bulunan Yazan, 2007 yılında TASEV tarafından Ayakkabı Tasarım Eğitimi için Milano’ya gönderildi. Ayakkabı ve Kostüm tasarımları yaptı. Kurucu başkanlığını da yaptığı Ayakkabı Tasarım Eğitimi programlarını hazırladı.1998 yılından beri eğitimlerini de yürütmektedir. Kişisel, grup, çok sayıda karma sergi ve sanat çalıştaylarına da katılan sanatçı, BRHD ve IWS üyesidir. ODTÜ’de, Anadolu Üniversitesi’nde ve Başkent Üniversite’sinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2017 yılında Selanik Sanat Çalıştay’ına katıldı. Paterson Museum Art Gallery ve Art Factory Silk Art Gallery New Jersey USA’da resimleri sergilendi. Çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.
 

She was born in 1959 in Ankara. Graduated from Art Department of Gazi University Faculty of Vocational Education 1981. Worked as art and footwear design instructor in schools governed by Ministry of National Education. Has been a member of “Head Council of Education and Morality, Art Expertise Commission” “Commission of Textbook Illustrations”, “Office of Publications Culture, Commission of Review of Textbook Illustrations”.
Yazan, who holds an international footwear design diploma and certificate, was later sent on a course for leather craft and shoe design to Italy by TASEV. During this time she also practiced footwear and costume designs. Since 1998, she has been planning the curriculum and lecturing in the same department where she acts as the founding head of department. 
Hosting and participating in personal, collective exhibitions and workshops, the artist is also a member of United Painters and Sculptors Association and IWS. Has worked as a half-time instructor in METU and Anatolian University and Capital University while maintaining her art studies in her workshop. She has joined Thesselaniki Artistic work in 2017. Has exhibit her painting in Paterson Museum Art Gallery and Art Factory Silk Art Gallery New Jersey USA in 2017.

 

 İletişim/Contact
Atölye Adres / Address

Atölye : Güleryüz Sokak No: 32/3 Yukarı Ayrancı / Ankara
Web / Email

lutfiyeyzn@gmail.com

Telefon / Phone

05333603286
Sosyal Medya / Social Media

 Paylaş/Share
Hollanda Caddesi No 44 / 1 Yıldızevler Çankaya Ankara