Tuncay Birand

 

İlk, orta ve lise tahsilini T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladı. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden aldı. 1984 yılında Profesör oldu. ODTÜ Rektör Yardımcılığı, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, ODTÜ ve Gazi Üniversiteleri Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlıkları, TUBİTAK Bilim Kurulu görevlerinde bulundu

Resme olan ilgisi, orta öğretim yıllarında başladı. Ortaokulda Turgut Zaim’in, lisede Eşref Üren’in öğrencisi oldu. Fethi Arda’dan pastel, Y. Mim. Yalçın Oğuz’dan suluboya tekniğine ilişkin bilgiler edindi. Sabri Akça, Işıl Özışık, Erkan Geniş atölyelerinde çalıştı. Uzun süreli olarak yurt dışında bulunduğu dönemlerde, çeşitli galeri ve müzelerde incelemelerde bulundu. Resimleri kişisel ve karma sergilerde sergilendi.

Resimlerinde, kompozisyonu, gördüklerinin zihninde bıraktığı izlenimlerden yola çıkarak kurgulamakta, resmin yapılması sürecinde ise, kompozisyonun aslına sadık kalarak, doğaçlamalar yapmaktadır.

Sanat akımlarını, etkinliklerini sürekli olarak izlemenin bireyin her alandaki yaratıcılığı üzerinde çok olumlu bir role sahip olduğuna, bireye yaşam sevinci aşıladığına, bu nedenle tüm meslek dallarına ilişkin eğitimde sanata da yer verilmesi gerektiğine inanmaktadır.

BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği) ve SAKUDER (Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği üyesi olan Tuncay Birand çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

 

 İletişim/Contact
Atölye Adres / Address

Kızkulesi Sokak, No: 16/2, Çankaya, Ankara
Web / Email

mtbirand@gmail.com
http://tuncaybirand.tumblr.com/
Telefon / Phone

Sosyal Medya / Social Media

 Paylaş/Share
Hollanda Caddesi No 44 / 1 Yıldızevler Çankaya Ankara